Pozvania na výlety, eventy, podujatia, akcie a zaujímavé miesta po Slovensku
Slovak Life
Lekárne, Zdravie, Výživa

Lekárne, Zdravie, Výživa

Čo sa stane keď jete arašidové maslo

Arašidové maslo je bohaté na zdravé mononenasýtené tuky, bohaté na živiny a je to jedno z našich obľúbených potravín v domácnostiach.

Môžete znížiť riziko srdcových chorôb

Pretože arašidy sú plné zdravého mononenasýteného tuku, sú dobré pre vaše srdce. Štúdiou sa zistilo,  že konzumácia len 30 gramov arašidov alebo arašidového masla každý týždeň môže pomôcť znížiť riziko celkovej úmrtnosti a úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Budete sa cítiť plnšie

Mononenasýtený tuk a bielkoviny v arašidovom masle spôsobujú pocit nasýtenia.  • Dajte si arašidové maslo na hrianku na raňajky s banánmi a semenami chia• Pridajte arašidové maslo do sendviča na obed s rozdrvenými celými malinami• Arašidové maslo s jablkom na desiatu, vám môže zabrániť prejedať sa. Dobrá veľkosť porcie arašidového masla sú dve polievkové lyžice. Do jedál môžete tiež kreatívne zapracovať arašidové maslo.

Znížite riziko cukrovky

Jesť arašidové maslo môže pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky.  Konzumácia polovičnej porcie arašidového masla (asi jedna polievková lyžica) najmenej päť dní v týždni, zníži riziko vzniku cukrovky o viac ako 20 percent.

Získate energiu

Proteín, vláknina a zdravý tuk v arašidovom masle vám môžu dať energiu, ktorú potrebujete na začatie dňa, alebo aj v popoludní. Pomáha tiež udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, ktorá neskôr zabraňuje výkzvom hladu.  Začnite deň s maslom aby ste odvrátili popoludňajšie chute.

Arašidové maslo vám môže pomôcť schudnúť

Aj keď ste na diéte s obmedzeným obsahom kalórií, štúdie preukázali, že vrátane strukovín môže pomôcť pri chudnutí. Prečo? Arašidy obsahujú dobré množstvo bielkovín – 7 gramov v 2 polievkových lyžiciach. Pridajte to k vysokému zdravému obsahu tuku a vlákniny a máte chutné občerstvenie, ktoré vás udrží dlho sýtych. Výsledkom môže byť menej kalorický príjem neskôr v priebehu dňa.  Arašidy môžu  zvýšiť aj váš metabolizmus.

Budete mať zdravšie svaly a nervy

Horčík  je esenciálny minerál, ktorý v tele poháňa viac ako 300 biochemických reakcií. Ukázalo sa, že živina pomáha bojovať proti bolesti hlavy, svalových kŕčov a únave. Arašidové maslo je dobrým zdrojom horčíka, ktorý obsahuje asi 15% vašej dennej dávky v jednej porcii polievkovej lyžice . To znamená, že môže pomôcť pri regulácii telesnej teploty, detoxikácii, produkcii energie, tvorbe silných kostí a zubov a udržiavaní zdravého nervového systému.

Tuky v arašidovom masle môžu zlepšiť zdravie mozgu

Mononenasýtené tuky nachádzajúce sa v potravinách, ako sú orechy a olivový olej, chránia zdravie a funkciu mozgu. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti orechov pomáhajú znižovať stres (alebo oxidačné poškodenie) mozgu.

Môžete znížiť hladiny stresových hormónov
Jesť arašidové maslo vám môže pomôcť bojovať proti účinkom stresu. Maslo obsahuje beta-sitosterol, rastlinný sterol. Beta-sitosterol normalizuje vysoké hladiny kortizolu a vracia ich späť do rovnováhy s inými hormónmi počas stresu. Beta-sitosterol môže tiež pomôcť pri zlepšovaní imunity.

Znižujete riziko úmrtia

Konzumácia orechov každý deň je spojená s nižším rizikom smrti.  Orechy majú zdravý profil tukov – vrátane mono- a polynenasýtených tukov – sú bohaté na antioxidanty, obsahujú živiny ako draslík, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý krvný tlak, sú bohaté na vlákninu a obsahujú zdravé rastlinné fytosteroly. Ukázalo sa, že mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny znižujú hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov, čím znižujú riziko metabolického syndrómu, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu.

Môžete zabrániť alergii na arašidy

Jesť Arašidové maslo  počas tehotenstva môže pomôcť znížiť riziko, že vaše dieťa bude mať arašidovú alergiu .  Ak nemáte alergiu na arašidy, lyžička masla denne môže zabrániť alergii na jedlo. Nealergické matky, ktoré jedli arašidy alebo orechy päťkrát týždenne alebo viac, mali menšiu pravdepodobnosť, že budú mať dieťa s alergiou na orechy.

Budete bojovať s toxínmi

Mono- a polynenasýtené tuky arašidov pomáhajú telu vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch, napríklad vitamín E. Vitamín E chráni pred toxínmi, ako sú znečistenie vzduchu a upokojuje predmenštruačný syndróm. Tiež bojuje proti poruchám zraku,  neurologickým chorobám ako je Alzheimerova choroba a cukrovka.

Môžete zlepšiť zdravie pokožky

Keď už hovoríme o vitamíne E, okrem zdravých tukov, ktoré pomáhajú telu absorbovať vitamíny rozpustné v tukoch, má arašidové maslo tiež vysoký obsah vitamínu E. Maslo obsahuje 2,9 miligramu vitamínu E na (dve polievkové lyžice), alebo 15 percent vášho obsahu dennej dávky. Vitamín E je dôležitý na prevenciu srdcových chorôb, rakoviny, porúch očí. Antioxidant vitamín E môže chrániť pokožku pred škodlivými účinkami voľných radikálov pred vystavením UV žiareniu. Okrem toho mononenasýtené tuky v arašidovom masle pomôžu udržať vašu pokožku pružnú a prirodzene žiariacu.

Vypnete svoje tukové gény

Arašidy majú vo svojom portfóliu na chudnutie skrytú zbraň: Genistein, zlúčeninu, ktorá pri obezite pôsobí priamo na gény, znižuje schopnosť tela ukladať tuk . (Fazuľa a šošovica majú rovnakú magickú zložku)

Tehotné matky môžu konzumovať arašidové maslo pre zdravý vývoj

Tehotné ženy tiež ocenia, že slaná a sladká nátierka má tiež 28 miligramov alebo  DV folátu , prenatálneho vitamínu, o ktorom sa ukázalo, že pomáha predchádzať vrodeným vadám a podporuje rast a vývoj plodu.

Znížite krvný tlak

Draslík je nevyhnutný nielen pre svalovú kontrakciu, ale podľa  tiež hrá kľúčovú úlohu pri znižovaní krvného tlaku . Deficity draslíka sú v skutočnosti spojené s kardiovaskulárnymi chorobami, ochorením obličiek, osteoporózou a cukrovkou 2. typu.

Budeš lepšie spať

Dve polievkové lyžice arašidového masla obsahujú 74 miligramov aminokyseliny tryptofánu , ktorý je predchodcom spánkových hormónov serotonínu a melatonínu, čo z neho robí ideálne nočné občerstvenie.

Budete šťastnejší

Arašidové maslo  tiež pomáha zvyšovať produkciu serotonínu, neurotransmitera, ktorý zlepšuje náladu a poskytuje upokojujúce účinky.

Upevníte si  zdravie kostí

Vitamín K je ďalší z tukov rozpustných v arašidových vitamínoch, ktorý pomáha telu vstrebávať sa. Vitamín K je nevyhnutný pre normálne zrážanie krvi a napomáha pri preprave vápnika v tele, čo pomáha zdraviu kostí.

Omezíte chuť na sladké

Arašidové maslo má mierne sladkú a slanú príchuť, vďaka čomu je vynikajúcim občerstvením. A pretože arašidové maslo má vysoký obsah zdravých tukov, potrebujete iba polievkovú lyžicu alebo dve, aby ste sa cítili plnšie a spokojnejšie po dlhšiu dobu.

Vaša pokožka bude žiariť

Luteín v arašidoch môže pomôcť zlepšiť elastín vašej pokožky, čo je nevyhnutné na udržanie vašej pleti vyzerajúcej pevne a bez vrások. Okrem toho mononenasýtené tuky v arašidovom masle pomôžu udržať vašu pokožku pružnú a prirodzene žiariacu.

Môžete pribrať na váhe

Mnoho zdravotných výhod arašidového masla možno negovať, ak sa konzumujú iba s bielym chlebom alebo sušienkami.  Iba jedna polievková lyžica masla má asi 100 kalórií, a ak ho jete veľa, kalórií pribúda.  Veľa arašidových  prísad obsahuje aj aromatický cukor. Kombinácia cukru a tuku vytvára hormónovú symfóniu na ukladanie tukov.

tvoja kvalitná dávka energie

Výber proteínovej tyčinky
Ak do svojej stravy zahrniete proteínové tyčinky – buď ako bežné občerstvenie medzi jedlami, alebo ako náhradu plnohodnotného  jedla, keď nemáte čas, alebo ako súčasť redukcie hmotnosti –  čítanie a pochopenie  štítkom ingrediencií na rôznych typoch tyčiniek je kľúčom k výberu najzdravších možností pre vás. Tu je niekoľko všeobecných pokynov, ktoré treba zvážiť:

Obsah bielkovín

Pri jedle, alebo pred jedlom, pred, alebo po tréningu, vyhľadajte tyčinku ktorá obsahuje najmenej 20 gramov bielkovín. Tyčinka na náhradu jedla by mala obsahovať najmenej 30 gramov bielkovín.  Telo môže stráviť iba medzi 20 a 40 gramami bielkovín pri jednom jedle. Ak bežne jete viac bielkovín,  nespotrebované kalórie môžu viesť k nárastu hmotnosti.

Typ proteínu

Proteín v tyčinkách obvykle pochádza z mliečnych alebo rastlinných zdrojov. Najbežnejšie sú srvátka; sója; vajcia; mlieko; ryža; hrach; a konope. Ak máte alergiu alebo senzitivitu (napríklad neznášate laktózu), nezabudnite si vybrať tyčinku založenú na type bielkoviny, ktorú môžete bezpečne jesť.

Kalórie

Ak hľadáte proteínovú tyčinku  na jedenie medzi jedlami, mala by obsahovať  okolo 220 až 250 kalórií. Proteínová tyčinka, ktorá nahrádza plnohodnotné  jedlo, môže mať 300 až 400 kalórií.

Tuk

Ideálne je 10 až 15 gramov celkového tuku. 

Vláknina

Vlákniny v tyčinke spôsobuje, že vaše brucho bude spokojné až do nasledujúceho občerstvenia, alebo jedla.

Cukor

Dajte si pozor na bielkoviny, ktoré súperia s cukrovinkami, pokiaľ ide o obsah cukru. Niektorí získajú svoju sladkosť až z 30 gramov pridaného cukru – keď je ideál okolo päť gramov alebo menej. 
Ak sa snažíte schudnúť, jesť starostlivo vybranú bielkovinovú tyčinku medzi jedlami vám môže pomôcť obmedziť vašu chuť do jedla, aby ste sa nezameriavali na sladkosti, alebo aby ste nejedli vysokotučné občerstvenia s obsahom sodíka